Osma letnja škola "Dunavske Rektorske Konferencije"

03.07.2011.godine Konferencije

Osma letnja škola „Dunavske Rektorske Konferencije“ (DRC) posvećena regionalnoj saradnji pod nazivom „Strategija Evropske Unije za dunavski region – buduće perspektive“ održana je od 3. do 9. jula u Beču. Ovaj skup se tradicionalno bavi različitim modalitetima unapređivanja međunarodne saradnje u Centralno-evrposkom prostoru, na prvom mestu među mladim istraživačima i drugim članovima akademske zajednice. DRC predstavlja pravi osnov za ovakvu sardanju, pošto obuhvata 51 naučnu instituciju iz 12 zemalja dunavskog regiona. U godini kada je praktično počela primena Dunavske strategije EU, tema ovogodišnjeg skupa je veoma aktuelna, a i mesto održavanja – Beč – simbolizuje povezanost šireg regiona Centralne Evrope za ovu, po mnogo čemu jedinstvenu i značajnu evropsku reku.

Za učešće na ovom prestižnom skupu, na osnovu poslatih radova odabrano je trideset učesnika iz dvanaest zemalja, a među njima su bila i dva predstavnika našeg Univerziteta: Marijana Alavuk sa Pravnog fakulteta i Miroslav Stojsavljević sa FIMEK-a. Rad Marijane Alavuk pod nazivom „Uloga obrazovanja u sprovođenju dunavske strategije EU sa osvrtom na položaj Srbije“ je prezentovan u okviru radionice „Regionalna saradnja u dunavskom regionu: kultura, obrazovanje, nauka“, dok je „Dunav – važna veza između Evrope i Mediterana“ Miroslava Stojsavljevića uključen u radionicu „Istorija i geopolitika u dunavskom regionu“ koju je vodio profesor Univerziteta Pasau (Nemačka) dr Mihael Vajtman. Oba rada su voma dobro prihvaćena i ocenjena, te će biti publikovani u zborniku koji se objavljuje jednom godišnje i distribuira svim institucijama i organizacijama koje sarađuju sa IDM i DRC.

Organizaciju od prve letnje škole 2004. godine vodi bečki „Institut za dunavski region i Centralnu Evropu“ (Institut fuer den Donauraum und Mitteleuropa – IDM), organizacija sa pedesetogodišnjom tradicijom čiji su osnivači austrijska ministarstva za nauku, kulturu i evropsku saradnju kao i druge institucije, kao što je Privredna komora, Nacionalna banka itd. Polaznike skupa je pozdravio predsedavajući IDM-a, dr Erhard Busek, bivši podpredsednik austrijske vlade i ministar, trenutni predsednik „Vienna Economic Forum“, a među predavačima su bili predstavnici Ministarstva inostranih poslova Austrije, vodeći stručnjaci organizacija koje se bave Dunavom, kao npr. Filip Veler, izvršni sekretar Međunarodne komisije za zaštitu Dunava, Oto Švec (Koridor VII), profesori univerziteta iz Pečuja, Budimpešte (Mađarska) i Pasaua (Nemačka), kao i dr Rajner Minc sa bečke „Erste School of Banking and Finance“, koji u svojoj biografiji može da navede pozicije kao što su savetnik pri Evropskoj komisiji, OECD, Svetskoj banci, a takođe i predsedavajućim zemljama u EU: Grčkoj, Sloveniji i Holandiji. Interesantna predavanja vrhunskih stručnjaka, kao i obilje materijala koji je bio na raspolaganju polaznicima (čiji deo se sada nalazi u našoj biblioteci), u velikoj meri pomažu da se pravilno shvate stavovi, a tako bolje razume i politika Evropske unije i pojedinačnih zemalja – članica.

U okviru Škole organizovane su i posete nekim od institucija koje se bave saobraćajem na Dunavu („Via Donau“) i hidroelektrani „Freudenau“ koja se nalazi u samom gradu, ali i kulturnim znamenitostima kao što je Klosternojburg, Šenbrun ili koncert klasične gitare održan u svečanoj sali najstarijeg tehnološko-poljoprivrednog fakulteta u Beču, BOKU, u čijim je prostorijama i održana sama letnja škola.

Za nas je posebno interesantno da postoji mogućnost da se deveta letnja škola 2012. godine održi u Novom Sadu, o čemu će se u narednim nedeljama voditi konkretni razgovori sa rukovodstvom IDM.